Henrik Lennert Simonsen skal have mange kasketter på som Project Manager hos GEA Process Engineering. Ikke bare skal han være tovholder gennem samtlige faser af et projekt. Han skal også have det store overblik, det mekaniske kendskab og styr på processen og økonomien i sine projekter.

Da Henrik Lennert Simonsen for snart fem år siden arbejdede i en anden virksomhed og skulle sælge ventiler til GEA Process Engineering, blev han meget fascineret af tanken om at projektere komplette produktionsanlæg, som de gør i GEA Process Engineering. Kort efter ringede han diskret til sin kontaktperson hos GEA Process Engineering, og efter et par samtaler blev Henrik Lennert Simonsen ansat som Project Manager.
GEA Process Engineering laver industrielle procesanlæg som bruges til at tørre produkter i væskeform. Firmaet er nok mest kendt for deres mælkepulverfabrikker, men Henrik Lennert Simonsen sidder i husets kemiafdeling, hvor der laves anlæg til fremstilling af blandt andet pulverbestanddele til lithium-ion-batterier, farvepigmenter, aktivstoffer til pharmaindustrien og en lang række andre kemiske produkter.
”Som Project Manager skal jeg få det hele til at gå op i en højere enhed, og jeg er med hele vejen, hvilket jeg rigtig godt kan lide,” fortæller han.

Kontant afregning

Når Henrik Lennert Simonsen får overleveret projektet fra en sælger, er det hans ansvar med hjælp fra kolleger at få anlægget designet, at specificere og bestille hovedkomponenter som tørrekammer, cykloner, ventiler, pumper, instrumentering, motorer m.v. hos underleverandører for så til sidst at sikre, at det hele bliver leveret hos slutkunden og monteret korrekt.
”Det allerbedste ved jobbet er, når det hele går op i en højere enhed. Jeg synes, det er rigtig sjovt at planlægge – og så kan jeg virkelig godt lide at være med til at starte anlæggene op ude i verden! Der får man resultatet af de sidste mange måneders arbejde. Fungerer det? Gør det ikke? Spiller det bare, er man super glad – hvis ikke, må man jo få det til det,” fortæller han.

Ude godt – hjemme bedst

Selvom Henrik Lennert Simonsen også har ”almindelige” dage på kontoret, er der mange rejsedage i hans job.
”Måske sidder jeg og planlægger ved mit skrivebord om formiddagen, og om eftermiddagen sidder jeg i en flyver på vej til Asien for at starte et anlæg op. Det er rigtig spændende – og man skal være indstillet på nogle rejsedage i mit job. Jeg er måske væk 40-60 dage om året,” fortæller han.

De mange rejser har dog ikke afskrækket den 41-årige familiefar.
”Det kunne da være spændende at blive udstationeret engang – men det kræver selvfølgelig, at det er et land, hvor både min kone og børn ville kunne finde sig til rette. Det kunne være Australien,” siger Henrik Lennert Simonsen og pointerer, at han lige nu er glad herhjemme – og det skyldes i høj grad hans gode kolleger.
”Jeg kender mange mennesker i huset, fordi jeg arbejder sammen med mange forskellige afdelinger. Vi har det rigtig godt socialt, og man kan altid spørge sine kolleger til råds. Vi arbejder godt sammen og er gode til at hjælpe hinanden,” fortæller han og tilføjer:
”Det betyder rigtig meget for mig, at der er en god stemning og et godt arbejdsmiljø. Også selv om vi har travlt, er der altid plads til sjov og sort humor. Det er meget vigtigt,” slår Henrik Lennert Simonsen fast.